thawsay8643 thawsay8643 19-12-2022 Business contestada assume that a consumer has a given budget or income of $24 and that she can buy only two goods, apples or bananas. the price of an apple is $3.00 and the price of a banana is $2.00. for this consumer, the opportunity cost of buying one more apple is