nu company produces one product that has a standard material quantity of 0.8 yards per unit, and the standard unit price of materials is $5 per yard. the company budgeted to produce 60,000 units in december, but actual output for the month was 64,000 units. there was a material usage variance of $1,500 (unfavorable), and a materials price variance of $750 (favorable). the actual yards of material used in the production process during december are multiple choice some other answer 51,500 50,000 49,900 45,100