Assume you are studying an economy that produces only one good.
In Year 1, 83 units of output were produced and the (per-unit) price in Year 1 was $23
In Year 2, 136 units of output were produced and the (per-unit) price in Year 2 was $25
In Year 3, 186 units of output were produced and the (per-unit) price in Year 3 was $30
Assume that Year 2 is the base year. Nominal GDP in Year 3 is $_____________.