julieeeee7 julieeeee7 18-12-2022 Mathematics contestada Matthew mixes pretzels that sell for $1.50 a pound with cereal that sells for $3.00 a pound. He wants to make 12 pounds of a mixture to sell for $2.00 a pound. How many pounds of each should he use? Answer