Jorge wants to buy a drink. Which option is cheaper per ounce: one 24-ounce cup for $1.92 or two 12-ounce cups for $0.96 each?
The 24-ounce cup costs $0.08 per ounce, and the 12-ounce cups cost $0.085 per ounce. The 24-ounce cup is the cheaper option.
The 24-ounce cup costs $0.08 per ounce, and the 12-ounce cups cost $0.085 per ounce. The two 12-ounce cups are the cheaper option.
The 24-ounce cup costs $0.085 per ounce, and the 12-ounce cups cost $0.08 per ounce. The two 12-ounce cups are the cheaper option.
The cost per ounce in both options is the same.