1. The unit price of an item is how much it costs for one item. It's useful to know the unit price when buying in bulk. If we're buying 100 items, then you'll save quite a bit of money if you buy the unit priced item that costs $10 per item compared to the unit price of $12 per item!
You can calculate a unit price by dividing the total amount of money you spent for items by the number of items you purchased. For instance: $7.99 per oz of goldfish is $ 7.99 / 30= 0.26$ per ounce.
Which purchase has the lower unit price - $\$ 200$ for 15 flower arrangements, or $70 for 5 flower arrangements?