contestada

following costs and revenue are incurred /earned by Toy inc. on each unit of teddy bear: selling price $49 materials $12 labour $15 variable overhead $7 fixed overhead $6. Toy inc. has received an offer from a customer. the customer is ready to buy 1,500 units at$37 each. however, the customer is asking for customized colouring on the teddy bear pocket, which will require additional $1 per teddy bear. should the offer from customer be accepted by toy inc.?