A deli has two platters of sandwiches. The first platter costs $38 and you get 2 roast beef sandwiches and 3 ham sandwiches. The other platters costs $37 and you get 3 roast beef sandwiches and 2 ham samdwiches. Let x represent the cost of each roast beef sandwich and y represent the cost of each ham sandwich. What is the system of linear equations for the given scenario? What is the cost of each sandwich?