Katie had to buy snacks for her son’s upcoming football game. She is considering buying 1 ounce bags of chips that came in a variety of carton sizes. One carton had 18 bags of chips that sold for $5.97. Another carton had 12 bags for $3.59. If she needed a total of 36 bags of chips for all of the players, how much money would she save by buying the carton with the best overall price?