Warm-up:
Determine the Cost of Goods Sold for one Holiday Basket:


1 basket $24.00 per dozen
2 lbs. Cheddar cheese $1.50 per pound
1 canned ham $60.00 per dozen
3 jars of jelly $1.00 each
6 oranges $2.00 per dozen
1 box crackers 2.00 per box
cellophane wrap $.50 each

Note: Each basket has only one of each item in it.

Cost of Goods Sold: $

Suggested selling price: $

Respuesta :

ACCESS MORE