I NEED HELP ASAP THIS IS DUE IN THREE HOURS!!! I GIVE BRAINLIEST, A HEART, FIVE STAR RATING, AND 100 POINTS TO ANYONE WHO CAN ANSWER ME WITHIN THE NEXT HOUR!!!


Bruce bought 2.8 pounds of chicken. Chicken costs $6.95 per pound. Based on this information, which statement is true?
A. Bruce spent $20.95 on chicken, because 2.8 + 6.95 = 20.95
B. Bruce spent $19.46 on chicken, because 2.8 x 6.95 = 19.46
C. Bruce spent $9.75 on chicken, because 2.8 + 6.95 = 9.75
or
D. Bruce spent $7.23 on chicken, because 2.8 + 6.95 = 7.23

Respuesta :