Diego is buying shrimp and rice to make dinner. Shrimp costs $6.20 per pound and rice costs $1.25 per pound. Diego spent $10.55 buying shrimp and rice. The relationship between pounds of shrimp s, pounds of rice r. and the total cost is
represented by the equation 6.20s + 1.25 = 10.55.
Write an equation that makes it easy to find the number of pounds of rice if we know the number of pounds of shrimp purchased.