A particle changed q= 3,10x10^-6 C stays still on point P, a second particle with the same value q and a mass of 1,80x10^-2 kg is initially in repose at a distance of r1 = 9,00 cm from point P. This is second particle is released and repelled by the first. Determine the velocity in which this second particle finds itself at a distance r2 = 25,0 cm from point P.

note 1: from what i know i have to use the potential energy formula (U= mV^2/2), and possible calculate the electric force ? but from there i get lost
note 2: sorry if this isn't grammatically correct, i translated it from spanish