mashe43 mashe43 18-10-2022 Mathematics contestada Ten pounds of mixed nuts sells for $6.87 per pound. The mixture is obtained from two kinds of nuts, peanuts priced at $5.70 per pound and cashews at $8.70 per pound. How many pounds of each variety of nut are used in the mixture?