On his road trip, Leon stops to refuel and get some snacks. He has the following purchases:
12 gallons of gas at of $2.89 per gallon
2 granola bars for $1.59 each
1 apple for $0.89
2 bottles of vitamin water for $1.39 each
Leon must pay 7.5% sales tax on everything but the gas, which already has tax included in the per gallon price. If
Leon paid $44.64, then he
for his purchase.
a. did not pay enough
b. paid the correct amount
C.
paid $2.60 too much
d.
paid $3.11 too much
Please select the best answer from the choices provided