algeraldavrielodygun algeraldavrielodygun 16-08-2022 Mathematics contestada Mr. Olson bought frozen treats for 7 children. Each child picked either an ice lolly or an ice cream bar. Each ice lolly cost $2 and each ice cream bar cost $6. If Mr. Olson spent a total of $22, how many of each type of treat did he buy?